VÍZIÓNK
Olyan Magyarországért dolgozunk, ahol egymás tisztelete, az egymás iránti bizalom, a szolidaritás, a méltányosság, a nyitottság, a fenntarthatóság, az emberi szabadságjogok tisztelete, az igazságosság és a méltóságteljes emberi élethez való jog érvényesül.
Olyan Magyarországért dolgozunk, ahol létezik a demokratikus alapkonszenzus, és amelyben a különböző társadalmi helyzetű emberek együtt élnek és folyamatosan és átlátható módon egyeztetik az érdekeiket. Ezen belül a roma képviselet és a női egyenjogúság kiemelten fontos számunkra.
Elutasítjuk a társadalmi csoportok hatalmi érdekű szembeállítását, az uszítást, a gyűlöletkeltést, a bűnbakkeresést, a jövő felélését a rövid távú érdekek érdekében, valamint a magánérdekeknek a közérdekek elé helyezését, a döntések hatalmi helyzetből való egyoldalú meghozatalát és a kisebbségek kirekesztését és kiszorítását.
MISSZIÓNK
Azért dolgozunk, hogy a vízióban megfogalmazott értékek Józsefvárosban megvalósuljanak, hogy a kerület mintává váljon az ország számára. A romák és a nők társadalmi szerepének erősítése és elismerése kiemelten fontos számunkra. Az értékeinket az akcióink céljaival, a megvalósítás formájával és a szervezeti működésünkben is képviseljük.
Közéleti, nyomásgyakorló, a helyi politikában résztvevő szervezet vagyunk. Nem végzünk karitatív és szolgáltató tevékenységet. Mindig az adott politikai helyzet, a konkrét ügy és az önkormányzat hozzáállása függvényében határozzuk meg, hogy milyen erősségű eszközöket használunk, és hogy milyen szinten működünk együtt az önkormányzattal vagy állunk ki harcosan.
Történetünk
is Mi, mint a C8 tagjai, a 2018. októberi hivatalos megalakulásunk után sorra vettünk sok hiányosságot, számos javaslatot dolgoztunk ki, és ezeket elmondtuk a decemberi közmeghallgatáson. Akciókat indítottunk a mindannyiunkat érintő ügyekben. Ilyenekben, mint például a köztisztaság állapota, a nyilvános illemhelyek léte, állapota és hozzáférhetősége, a játszótereink használhatósága és jó minősége, a józsefvárosi bérházak állapota és a lakhatási helyzet, az albérletek elérhetetlen árai, a kerületi újság propaganda lappá silányítása, a Teleki téri piac fűtési gondjai.
Rövid fennállásunk óta kézzelfogható sikereket is elértünk a józsefvárosiak számára.
- betavaszán a közmeghallgatási vitánk és a Mátyás téri performanszaink eredményének könyveltük el a testületi döntést két új közvécéről (Horváth Mihály tér és Losonci tér). Az előző decemberben még keményen ellenálló önkormányzat elkezdett a „kedvünkben járni”. Lecserélték az éveken át leszakadozott szemetes edényeket, aszfaltra festettek, és pár nappal a C8 és a ferencvárosi Kulcs közös hétvégi takarítása után kőedényekbe ültettek virágokat a Diószegi utca két oldalán a mostoha sorsú földsávokon. A kampány hajrájában nem győztük kerülgetni az addig hiányolt takarító gépeket. Az NKE (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) uszoda elspórolt kedvezményét is pótolták.
Mindeközben végleg eldöntöttük, hogy újfajta önkormányzást szeretnénk, olyat, amiben mi, aktív civilek és a szomszédaink, a józsefvárosiak is részt vehetnek. És ehhez nekünk kell polgármestert állítanunk. Pikó András újságíró tagunk beleállt a nem könnyű feladatba, és mi úgy éreztük: vele, érte érdemes küzdeni. Azt még nem tudtuk, hogy a kerületben dolgozó pártokkal milyen egyezséget kell ehhez kötnünk, de végül ezt is megoldottuk: a Jobbik kivételével minden ellenzéki szerveződés mellénk állt. Mindegyik állított képviselőjelöltet is, akikkel civil lelkesedéssel dolgoztunk együtt.
Mi már a kampány előtt jártuk az utcákat, negyedeket, házakat. Kopogtattunk az ajtókon, standoltunk a tereken, utcasarkokon. Nem csak azért, hogy megismertessük a jelöltjeinket a választókkal, hanem azért is, hogy részvételi módon ismerjük meg a lakók, a kerület gondjait, és meghallgassuk a kérdéseket, javaslatokat. Összeállítottunk egy spéci józsefvárosi kérdőívet, melyet papíron is, facebookon is hirdettünk. Több mint 500 itt lakó polgár javaslatait kaptuk meg, és ezeket szisztematikusan feldolgoztuk. Ezzel is programunk részvételi formában megvalósuló alakítását céloztuk, és a válaszok összegzését Pikó András és a pártok felhasználták a választási programhoz. Amelyet aztán bekötve, facebookon, plakáton ismertettünk meg – és ez a program aztán a 5 év alatt számon is kérhető!
Sétáltunk és sétáltunk, 13-szor indultunk el a városnegyedeinkben. Büszkén viseltük a C8 logóját, az I Love NYOLC! jelvényünket, molinót és tarisznyát festettünk. Minden negyedben és sok kocsmában voltunk, és a negyed gondjainak megoldásait is akkor vettük sorra. Egyik tervünkről a Népszínház negyedi sétánk során beszéltünk: a „Pápa térre” nem csak új fákat, de futópályát és szabad téri fitnesz parkot is képzeltünk. És csodák csodája, nyáron az önkormányzat – a fővárosi vagy a helyi – ripsz-ropsz megcsináltatta a futópályát. Másik kedves tervünkről is a legelső sétánkon hallottak először a velünk tartók: a Népszínház utca elejének sétáló utcává alakításáról. A választás előtt néhány héttel ezt a tervünket is „megvette” Sára Botond: megjelent a Teleki téren a sétálóutca rajza egy szabadtéri táblán.
A C8 közben megnőtt: a kampányba néhány hét alatt sok önkéntes jött, aki végigdolgozta a kampány hónapjait, közülük sokan be is léptek a szervezetünkbe.
Plakátoltunk, aszfaltra festettünk, matricáztunk, szórólapoztunk és folyamatosan mindenkivel beszélgettünk. Sokan figyelték közelről vagy hírlevélben, mit és hogyan csinálunk. A csapat lendületét, elszántságát az ellenünk szeptemberben, a sikeres ajánlásgyűjtés után indított rendőrségi és adatvédelmi hatósági (NAIH) eljárás, a házkutatás és az önkormányzat választási bizottságának eljárása sem törte meg. Inkább még fokozta is, nem egy önkéntes a házkutatás hírére csatlakozott hozzánk. A Práter utcai tüntetés is megmutatta az erőnket és a támogatóink lelkes szolidaritását.
- október 2-án bejegyezték az április 23-án alapított egyesületünket, Civilek a Kerületért néven.
Október 13-án pedig 269 szavazatnyi előnnyel Pikó András, szervezetünk jelöltje megverte Sára Botond regnáló polgármestert. A közös kampány várakozáson felül sikeres volt: kerületünk tíz egyéni képviselőjelöltje is legyőzte a Fidesz jelöltjeit. Annak a Patyolatos eredményváró ünnepnek az izgalmát, fegyelmezett figyelmét és eufóriáját sokáig nem felejtjük.
A győzelem után számba vettük, mi a dolgunk. Az új fajta önkormányzás kialakításában, a részvételiség kitalálásában és megvalósításában, és a kerület civil közéletében egyaránt dolgunk van. A 2020. év január-februári stratégiaalkotás, újratervezés is ezt segítette.
Az új önkormányzatban minden bizottságban van egy C8-as külső bizottsági tag, így részt veszünk az önkormányzat szakpolitikai munkájában. Részt vettünk sok zöldítés megvalósításában, az új szociális rendelet megalkotásában, a szociális bérlakáspolitika megreformálásában, az új parkolási rendelet kidolgozásában. Az új vezetés egyik első lépése volt, hogy lakossági bevonással és a lakossági igények figyelembevételével megreformálta a filmforgatásokat szabályozó rendeletét, a vélemények monitorozásában vettünk részt kérdőívezéssel, standolással.
A Covid alatt tagjaink önkéntesként támogatták az önkormányzat erőfeszítéseit, hogy segítsék a kerület lakóit a pandémiás helyzetben. Szintén önkéntesként több tagunk is segít a Közösségi Részvételi Iroda munkájában, a programok, a Részvételi Költségvetés megvalósításában.
A kerületünkért aggódó civil szervezetként sikeresen küzdöttünk a Heinrich udvar átalakítása és beépítése ellen és a Német-József utca sarkán lévő üres telek beépítése ellen. Mivel nagyon fontosnak tartjuk az állampolgári aktivitás növelését, nemcsak tiltakoztunk, de a Német-József utca sarkán segítettük a Civilek a József utcáért csoportot, akik örökbe fogadták a sarkon található zöld sávot, kiharcolták a kerítés áthelyezését, és az így visszanyert közterületen egy közösségi kertet alakítottak ki, minden józsefvárosi részére. Szakértői támogatások megszervezésével segítettük az Őr utca 3. alatti, a környező építkezések miatt veszélyeztetett önkormányzati lakásban élőket.
Részesei voltunk annak a civil koalíciónak, amely a Lánchíd autómentességéért kampányolt, és részt vettünk abban az egyeztetési folyamatban, amelynek végén a Fővárosi Önkormányzat partnerségi nyilatkozatot írt alá a Pesti alsó rakpart fejlesztéséről.
Részt vettünk a „Tűzfalon túl” projektben, melynek célja a Csarnok-negyed megmentendő értékeinek feltérképezése volt. Komposztálók kialakításában segítettünk a FiDo parkban és a Losonci téren. Közterületeink zöldítését kiemelten fontosnak tartjuk, de ugyanilyen fontosnak gondoljuk, hogy a lakosság is aktívan részt vegyen a klímaváltozás elleni küzdelemben, ezért zöld sétákat tartottunk a kerületben fák, madarak, zöld udvarok, lakosok által gondozott kiskertek, közösségi kertek nagyközönség számára történő bemutatása érdekében.
Sikeresen megvédtük a Józsefvárosi Szent Kozma Egészségügyi Központ, kerületünk szakrendelőjét az államosítással szemben, az aláírásgyűjtő kampány során több mint 2000 aláírást gyűjtöttünk.
Egyesületünket 2020. őszén végre Civilek Józsefvárosért Egyesület – rövid nevünk: C8 – néven jegyezték be, elnökségünk jelenlegi tagjai: Mező Ágnes, Vass László, Vass Zsuzsanna, Molnár György, Bihari György. Elnök: Mező Ágnes.
Polgármester
Pikó András
Józsefváros Polgármestere
Egyéni képviselő jelöltek
Gutjahr Zsuzsanna
Egyéni képviselő jelölt Józsefváros 11. Egyéni választókörzet
Bihari György
Egyéni képviselő jelölt Józsefváros 5. Egyéni választókörzet
Elnökségi és
Önkormányzati Külső Bizottsági tagjaink
Gosztonyi Géza
Szociális, Egészségügyi, Lakásügyi és Oktatási Bizottság
Gutjahr Zsuzsanna
Tulajdonosi, Vagyongazdálkodási és Közterülethasznosítási Bizottság
Tarcsay Tibor
Városüzemeltetési, Közösségfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság
Csordás Anett
Költségvetési és Pénzügyi Bizottság
Mező Ágnes
Egyesület elnök
Bihari György
Elnökségi Tag
Molnár György
Elnökségi Tag
Vass László
Elnökségi Tag
Vass Zsuzsa
Elnökségi Tag